Trąba powietrzna w gminie Wojciechów

Z premier Beatą Szydło, wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem i lokalnymi władzami byłyśmy na miejscu katastrofy po trąbie powietrznej w Stasine. Rozmawialiśmy z poszkodowanymi mieszkańcami aby zorientować się w czym można pomóc. Skala zniszczeń jest ogromna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 42 gospodarstwa zostały zniszczone, 120 budynków jest uszkodzonych– informował na miejscu bryg. mgr inż. Marek Fiutka, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Najważniejsze jest to, że nikt nie zginął. Najważniejsze jest to, że bardzo szybko zadziałały służby, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Premier Beata Szydło

Nikt z poszkodowanych nie zostanie bez pomocy. Mieszkańcy mogą liczyć m.in. na ok. 6 tys. zł zasiłku na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych. Wypłaty pieniędzy mają ruszyć jak najszybciej. Najpierw jednak straty musi oszacować wójt. Apeluję też do wszystkich ubezpieczycieli, by nie zwlekali i jak najszybciej pojawili się na miejscu, żeby oszacować straty.


Wojewoda Przemysław Czarnek

Udało się zabezpieczyć wszystkie uszkodzone budynki mieszkalne. Trwa również wycinka drzew, które oparły się o budynki. Szef MON Mariusz Błaszczak wydał decyzję o skierowaniu wsparcia dla służb po nawałnicy w gminie Wojciechów. Na miejsce zostali wysłani żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, agregaty prądotwórcze i sprzęt do odgruzowywania i usuwania zniszczonych drzew.