VII edycja Biegu TROPEM WILCZYM w Chełmie

Mszą Świętą w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie rozpoczęliśmy uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystościach udział wzięli mieszkańcy Chełma, lokalne władze: członek zarządu województwa lubelskiego Zdzisław Szwed, dyrektor GDDKiA w Lublinie Mirosław Czech.

Żołnierze Wyklęci podjęli dramatyczną decyzję o kontynuowaniu zbrojnej walki o wolną Polskę. Ich zwycięstwem było trwanie, obecność w świadomości Polaków i poczucie, że nie ulegli mimo gróźb, pokus i osamotnienia. Symbolem tego trwania jest data śmierci ostatniego z Niezłomnych, Józefa Franczaka pseudonim Lalek, który zginął 21 października 1963 roku. Do tej daty nawiązuje dystans Biegu Tropem Wilczym: 1963 metry.

Cześć ich pamięci! Cześć i chwała bohaterom powstania antykomunistycznego! 

Bieg odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy. W jego imieniu odczytałam list skierowany do uczestników wydarzenia.

Dziękuję organizatorom za to niezwykłe przedsięwzięcie, które łączy Polaków i przyjaciół Polski w upamiętnieniu żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Dzięki Państwa inicjatywie tysiące uczestników zmierzy się dziś ze swoimi możliwościami, myśląc o tych, którzy stanęli przed próbą najwyższą, próbą wierności Polsce i jej ideałom. Pamiętajmy o ich bohaterstwie i pozostańmy wierni wartościom, które im przyświecały.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda

Serdecznie dziękuję za udział w obchodach.