Wystawa sejmowa “Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”

To wystawa zrealizowana z inicjatywy i inspiracji marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Karczewski z okazji 10. rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, senatora III i V kadencji.

Prof. Zbigniew Religa jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep serca, pracował także nad sztucznym sercem. W 2008 r. z rąk śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odebrał Order Orła Białego oraz akt powołania na członka Kapituły Orderu Orła Białego.

W imieniu Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytałam list do zgromadzonych gości. ??

Był wielkim wielbicielem człowieka i życia, nie w tym znaczeniu, żeby życia używać, a w tym znaczeniu, żeby życie było, żeby życie trwało, żeby trwało jak najdłużej wbrew wszystkim przeciwnościom. To było jego wielkie wyzwanie i wielkie powołanie.
Profesor nawet na politykę patrzył przez pryzmat tego, żeby jak najbardziej służyła i sprzyjała życiu. Dlatego w tym właśnie kierunku chciał reformować polską służbę zdrowia – w centrum opieki zdrowotnej musi być chory: nie pieniądz się liczy, liczy się człowiek.


Prezydent RP Andrzej Duda

Na ekspozycji został zaprezentowany m.in. zegar z sali operacyjnej, na której 5 listopada 1985 r. odbyła się pierwsza transplantacja serca.
Prof. Religa zmarł 8 marca 2009 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w tzw. alei profesorskiej.