XX sesja Zgromadzenia Parlamentarnego

Polsko-litewskie relacje dwustronne oraz sytuacja Polaków na Litwie to tylko niektóre tematy pierwszego po blisko 10-letniej przerwie Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Seimasu Republiki Litewskiej – odbyły się 12 lutego 2019 w Sejmie.

XX sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu i Lietuvos Respublikos Seimas. Przewodniczyłam prezydium polskiej delegacji Zgromadzenia. Stronie litewskiej przewodniczył Arvydas Nekrošius.

Są chwile, gdy pamięć o wydarzeniach, które nas połączyły i ukształtowały powoduje, że znowu chcemy być razem.

Celem Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej jest m.in. wspieranie rozwoju współpracy dwustronnej oraz umacnianie interesów Polski i Litwy w ramach struktur europejskich i NATO poprzez rozpatrywanie spraw interesujących oba kraje i przyjmowanie wspólnych stanowisk. Delegacje do Zgromadzenia liczą po 20 parlamentarzystów z każdej strony i reprezentują proporcjonalnie wszystkie kluby.  Parlamentarzyści z Polski i Litwy spotykają się dwa razy w roku na sesjach plenarnych, na zmianę w obu państwach. Uczestniczą także m.in. w obradach komisji stałych i w seminariach.

Nasze wzajemne stosunki i ich perspektywy są w dobrych rękach, szczególnie dzisiaj, gdy spotykają się pragnący najlepszych rozwiązań dla naszych państw i narodów polscy i litewscy parlamentarzyści.