XXV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich odbył się w Terespolu. Artyści i zespoły z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji zaprezentowali różnorodność wschodniosłowiańskiego dziedzictwa kolędniczego, związanego z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. To niezwykłe muzyczno- folklorystyczne wydarzenie.

Festiwal jest dowartościowaniem tej kultury, która tak swoista jest dla każdego z nas bez różnicy. Prezentujemy bowiem tradycję zarówno katolicką jak i prawosławną, gdyż wcielenie na ziemi Chrystusa Pana Naszego jest wspólnym mianownikiem dla każdego chrześcijanina. Wielką wartością jest to, że do Terespola przyjeżdżają chóry i zespoły zarówno z Polski, jak i z zagranicy, a także to, że tak chętnie gromadzi się publiczność nie tylko z Terespola, ale i z Białej Podlaskiej, Lublina, z regionu i z całej Polski.


JE Arcybiskup Abel
Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej

Ideą festiwalu począwszy od jego pierwszej edycji było przede wszystkim wychwalanie Nowo Narodzonego Zbawiciela, bo czas Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Chrztu Pańskiego, to czas radości, miłości i pokoju. Tu na kresach naszej Ojczyzny, kresach Unii Europejskiej, na styku wyznań, kultur, narodowości i  języków zrodziła się idea, aby w tym szczególnie radosnym okresie ocalić od zapomnienia kolędy, pieśni Bożonarodzeniowe, którymi od stuleci mieszkańcy wsi i miast wychwalali Nowo Narodzonego Zbawiciela.


ks. Jarosław Łoś
Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. św. Apostoła Jana Teologa w Terespolu

Foto: W. Babicz